Religia w szkole

To ostatnio bardzo popularny temat, a to w związku z projektem obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej o zniesieniu finansowania religii z budżetu „Świecka szkoła” .  No i oczywiście temat ten budzi wielkie i niezdrowe emocje, szczególnie po stronie przeciwników tej inicjatywy.
A sprawa jest bardzo prosta, bo nie chodzi o to, żeby wyrugować religię ze szkoły, chociaż moim zdaniem to byłby dość mądry i rozsądny krok, ale pomału. W tejże inicjatywie chodzi wyłącznie o to, żeby religia nie była finansowana z budżetu, czyli pieniędzy wszystkich podatników, a finansowanie to niech przejmą związki wyznaniowe i zainteresowani religią rodzice. Uważam, że to uczciwe podejście, gdyż po pierwsze władze oświatowe nie mają wpływu na program nauczania, nie kontrolują procesu nauczania, nie decydują o tym, kto naucza. Dlaczego więc ma to być finansowane z pieniędzy publicznych?
Tak wygląda projekt tej ustawy:


http://liberte.pl/swiecka-szkola-projekt-ustawy/

Akcja do 30 września tego roku zebrała ponad  sto tysięcy podpisów i jej inicjatorzy na początku października złożą ten projekt w sejmie, w biurze podawczym.
Oczywiście, jak można było przewidzieć, inicjatywa ta uważana jest za atak na Kościół, wiarę, katolików i wszystko, co z tym związane.
Najlepszym tego przykładem jest rozmowa w programie „Tak jest”.
O tym, czy pieniądze na religię powinno dawać państwo rozmawiali w tym programie; Wanda Nowicka (Zjednoczona Lewica) i Marian Piłka (Prawica RP). Sądzę, że pan Piłka nie za bardzo wiedział, o czym mowa, a jedynie powtarzał jakieś z kosmosu wzięte formułki o ataku na konstytucję. Natomiast jego stwierdzenie, że jeśli ateiści chcą mieć szkołę bez religii, to niech ją sobie stworzą, zwala z nóg poziomem głupoty, nietolerancji i nieznajomości prawa w Polsce.


http://www.tvn24.pl/tak-jest,39,m/jak-i-czy-finansowac-nauke-religii,581747.html


Ten wpis został opublikowany w kategorii Przemyślenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>